Szampon przeciwłupieżowy skuteczną bronią w walce z łupieżem tłustym!

Jednym z bardziej krępujących i uciążliwych problemów jest łupież – i nie ma znaczenia, czy jest to łupież tłusty czy suchy. Trzeba również zaznaczyć, że to dolegliwość natury medycznej i niekoniecznie wynika z zaniedbania higieny osobistej. Co jest przyczyną łupieżu oraz jak szybko i skutecznie pozbyć się tej przypadłości? Sprawdź poniżej i nie pozwól, aby łupież był przyczyną Twojego złego samopoczucia!

Łupież – jakie są jego przyczyny?

Główną przyczyną łupieżu jest Pityrosporum ovale. Co to takiego? To drożdżak, który w niewielkich ilościach występuje na skórze głowy u każdego z nas. Póki się nie rozwija, nie stanowi żadnego zagrożenia. Jednak gdy ma do tego warunki – np. gdy włosy są przetłuszczone – przybiera na sile i powoduje błędy w regeneracji naskórka głowy. Pojawienie się łupieżu może być także następstwem stosowania niewłaściwej pianki do włosów, lakieru, szamponu czy innych kosmetyków. Oto pozostałe przyczyny występowania łupieżu:

  • nieodpowiednia dieta: uboga w witaminy i minerały,
  • niedokładne spłukanie szamponu bądź odżywki,
  • alergia,
  • stres, zmęczenie, niedobór snu,
  • zaburzenia hormonalne,
  • uwarunkowanie genetyczne,
  • pora roku – podczas okresu jesienno-zimowego włosy są słabsze, a czapki blokują dopływ powietrza, natomiast latem nadmierne promieniowanie słoneczne może szkodzić skórze głowy.

Łupież suchy czy łupież tłusty – rodzaj łupieżu

Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu – suchy i tłusty. Ten pierwszy jest łupieżem o wiele bardziej widocznym, ale też mniej groźnym. Objawia się złuszczaniem naskórka – małe, białe płatki odpadają ze skóry głowy. Nie ma żadnych stanów zapalnych, a włosy nie są narażone na uszkodzenia i wypadanie. Nie można jednak lekceważyć tej formy łupieżu, ponieważ może się przerodzić w łupież łojotokowy (tłusty).

Druga forma łupieżu objawia się tłustymi łuskami o żółtym zabarwieniu. Tworzą na głowie bolesne strupy i nie odklejają się od skóry głowy. Powodem jest nadmierna praca gruczołów łojowych. To o wiele bardziej groźna dolegliwość niż łupież suchy.

Odkryj sposób na łupież!

Usunięcie łupieżu tak naprawdę nie jest dużym problemem. Na pewno nie obejdzie się bez odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego. Możesz go dopasować zarówno do łupieżu suchego, jak i łupieżu tłustego. Pamiętaj, aby nie oszczędzać na tego typu produktach, gdyż zdrowie jak najważniejsze. Po skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinno się wybrać do apteki. Stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta, a szybko pozbędziesz się problemu. Kiedy mamy łupież, włosy powinno myć się często, stosując ciepłą (nie gorącą!) wodę. Po umyciu nie należy czesać włosów ani suszyć ich suszarką.

Jak uniknąć łupieżu?

Aby uniknąć tego przykrego problemu, podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. Po pierwsze, staraj się myć włosy dość często – oczywiście uwzględnij indywidualne potrzeby. Po drugie, stosuj szampon odpowiedni do rodzaju włosów i używaj go z umiarem. Pamiętaj także o prawidłowym myciu włosów – rób to delikatnie, ale dokładnie. Na koniec zwróć również uwagę na trzymanie suszarki w odpowiedniej odległości od skóry głowy (minimum 20 cm).

Jeśli chcesz, aby zarówno Twoje włosy, jak i skóra głowy były w dobrej kondycji, nie możesz zapominać o odpowiedniej diecie! Zbilansowany i pełen witamin jadłospis zapewni Ci zdrowie.