Sałatka grecka – ciesząca podniebienia

Istnieje wiele rzeczy, które wiemy o Grecji, ale jest też wiele rzeczy, które weszły na stałe do naszego życia, a mimo to – nie do końca mamy świadomość ich pochodzenia. Weźmy choćby sałatkę grecką, jako przykład. Istnieje kilka podstawowych składników, które tworzą odpowiednio przyrządzoną sałatkę grecką. Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dwa z nich, jest to feta i oliwa z oliwek – to właśnie dzięki nim sałatka ta zyskuj swój unikatowy smak, który tak cieszy nasze podniebienia. Każdy, ale to naprawdę każdy przepis na sałatkę grecką, bez względu na to jak bardzo urozmaicony – musi zawierać w sobie właśnie te dwa ważne składniki, w innym przypadku po prostu nie będziemy mogli nazwać takiego dania grecką sałatką.

Sałatka grecka, inaczej nazywana jest wiejską sałatką. Swą nazwę zawdzięcza właśnie tym wyjątkowym jej elementom, które są tradycyjnymi składnikami, które można zawsze znaleźć w kuchni tradycyjnej, greckiej rodzinie. Piękne, pachnące, aromatyczne. Co ważne, sałatka ta może być podawana w różnych wariantach – każdy właściwie może stworzyć swój własny przepis na sałatkę grecką. Jedno jest pewne – jest to zdrowa potrwa znana i jadana na całym świecie, również i w Polsce, ale to właśnie ta typowo grecka wersja cieszy się największą popularnością i uznaniem. Co znajdziemy w klasycznym przepisie na grecką sałatkę, oprócz wyżej wymienionych oliwek i fety? Otóż:

  1. grubo pokrojone pomidory,
  2. ogórki,
  3. czerwona cebula w plastrach,
  4. słodka papryka w plastrach,
  5. oliwa z oliwek,
  6. kapary,
  7. anchois,
  8. oregano.

Gdzie sałatkę (oprócz Grecji, oczywiście) można spotkać najczęściej? Wszędzie! W eleganckich restauracjach, jak i w tych typu fast-food. Jednak w tych drugich jest to mocno okrojona wersja. Jeśli zamierzasz spróbować jej po raz pierwszy – nie decyduj się na tą z baru szybkiej obsługi, bo ona zdecydowanie nie oddaje charakteru tej pyszności. Rzecz jasna, nie każdy z nas może sobie pozwolić na to, by spróbować iście greckiej sałatki w klasycznym wydaniu, jednak dzięki coraz większej dostępności wszystkich świeżych i smacznych składników, w oparciu o tradycyjny przepis na sałatkę grecką, możemy sami w warunkach domowych stworzyć sobie to kulinarne dzieło.

Bardzo pocieszającym jest fakt, że nie trzeba mieć specjalnych kulinarnych umiejętności, aby poradzić sobie z przyrządzeniem tego przysmaku. Każdy może przygotować sałatkę wiejską jako idealną przystawkę na wszelkiego rodzaju przyjęcia i okazje. Zawsze osiągając ten sam efekt końcowy – zachwycone podniebienia gości!