Hipercholesterolemia, czyli nadmiar cholesterolu. Kogo dotyczy i jak z nią walczyć?

Nie ma sporów co do tego, że cholesterol jest ważnym i niezbędnym w organizmie człowieka składnikiem. Jednocześnie jednak jego zbyt wysokie stężenie jest powodem wielu poważnych schorzeń, które co roku dotykają milionów Polaków.

Hipercholesterolemia to nazwa określająca podwyższone stężenie cholesterolu w osoczu krwi. Sama w sobie nie jest schorzeniem, jednak towarzyszy bardzo często innym chorobom, głównie w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Warunkuje występowanie takich schorzeń jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, udary mózgu czy zawały serca. Jednocześnie także nadmiar cholesterolu we krwi sprzyja cukrzycy, nadciśnieniu oraz kamicy żółciowej.

Jakie są powody hipercholesterolami?

hamburger-350091_640Wyróżniamy dwa źródła tej nieprawidłowości. Pierwsze z nich to uwarunkowanie genetyczne, a wtedy mowa o postaci pierwotnej, drugie źródło – wtórne – pojawia się przy występowaniu innych chorób, na przykład niedoczynności tarczycy, żółtaczki homeostatycznej, niektórych chorobach nerek czy cukrzycy i zespole metabolicznym.

Diagnostyka

W celu określenia poziomu cholesterolu we krwi bada się cholesterol całkowity, cholesterol LDL („zły” cholesterol), a także cholesterol HDL („dobry” cholesterol), ponadto trójglicerydy. Badania pozwalają na skuteczne i precyzyjne określanie aktualnego stanu cholesterolu i trójglicerydów we krwi i warto robić je regularnie nawet bez konkretnych wskazań, ponieważ dotyczą one nie tylko osób z nadwagą i otyłością, jak powszechnie się uważa.

Jak leczyć hipercholesterolemię?

Leczenie polega w szczególności na zmianie trybu życia. Podstawowe jest skomponowanie właściwej diety, która będzie ograniczała składniki odzwierzęce, w tym między innymi mięsa, wędliny, jajka, tłuszcze takie jak masło i smalec. Zamiast nich warto zwiększyć porcje warzyw i owoców, tłuszczów roślinnych bogatych w sterole roślinne oraz produktów pełnoziarnistych. Mięsa i wędliny powinno się zastąpić chudymi i wprowadzić do diety ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Dodatkowo polecane jest też zwiększenie ruchu – niekoniecznie forsownego i wyczerpującego, ale w swoim stylu. W efekcie obniżanie cholesterolu następuje naturalnie.

Hiperlipidemia a hipercholesterolemia

Hipercholesterolemia hiperlipidemia to dwa inne zespoły. Drugim określa się zaburzenia metaboliczne, które dotyczą wysokiego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. To przypadek spowodowany przede wszystkim nieprawidłowym odżywianiem się, nadwagą, także siedzącym trybem życia. W każdym z tych przypadków jednak dieta i ruch są najważniejszą podstawą, niemniej także nieraz wymagane jest stosowanie leków z grupy statyn, które obniżają poziom cholesterolu we krwi.