Czym jest alergia?

Słowo alergia pochodzi z języka greckiego i oznacza: allos – inny i ergos – reakcja. Pierwotnie terminu tego użył jako pierwszy w 1906 roku Clemens Peter von Pirquet, wiedeński naukowiec i pediatra.

Tłumacząc najprościej, alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na czynnik zewnętrzny, czyli alergen. W odpowiedzi na działanie alergenu, system odpornościowy organizmu tworzy przeciwciała, które w połączeniu z antygenami mogą doprowadzać do stanu zapalnego. Najczęściej występujące objawy alergii to: nieżyt nosa, biegunka wywołana skurczem mięśni jelit, zapalenie spojówek, skurcze oskrzeli utrudniające oddychanie, wysypki skórne. U osób wykazujących szczególne predyspozycje do reakcji alergicznych, kolejny kontakt z alergenem może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny i w konsekwencji zgon.

140385249194080000Niestety z roku na rok skala występowania chorób alergicznych rośnie. Również liczba stwierdzonych alergenów sięga obecnie kilkudziesięciu tysięcy. Do najczęściej występujących należą pyłki roślin, sierść zwierząt, pierze, roztocza, artykuły spożywcze, jad owadów czy zarodniki grzybów pleśniowych. W wielu przypadkach alergia wywołana jest nie tylko przez czynniki środowiskowe, ale również przez czynniki genetyczne. Badania wykazują, że spośród wszystkich alergików nawet 80% może być obciążonych dziedzicznie. Współczesna medycyna umożliwia stosowanie kilku metod leczenia alergii. Najlepszą metodą jest najzwyklejsze unikanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. W praktyce może być to dość trudne a nawet niemożliwe. Popularną metodą jest immunoterapia, czyli odczulanie.

Polega ona na podawaniu w rosnących dawkach alergenu tak, aby stymulować organizm do produkcji przeciwciał. Metoda ta stosowana jest najczęściej w przypadku alergenów wdychanych lub wstrzykiwanych( ukąszenia owadów). Inną metodą jest przyjmowanie leków mających na celu złagodzenia skutków reakcji alergicznej organizmu bądź ich całkowite wyeliminowanie.Tego typu środki nie likwidują jednak przyczyny alergii.

Więcej na : http://www.odetchnijspokojnie.pl/