Jak schudnąć szybko i zdrowo?

Istnieje pewien mit, z którym warto się raz na zawsze rozprawić. To mit kalorii. W sposób absolutnie uproszczony przez długi czas porównywano ludzki organizm do kotła. W teorii wyglądało to tak, że musisz dowozić energię. Jeżeli tej energii jest zbyt dużo, to tworzy się wydatek, ale nie jest od w pełni spalany. Nadmiar – myśląc zgodnie z logiką – odkłada się pod postacią tłuszczu, dlatego też człowiek zaczyna tyć i przybierać na masie.

Ogólnie przyjęto więc założenie, że osoba, która nie pracuje fizycznie powinna zjadać mniej więcej około 2500 kalorii, by zaspokoić swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Co jednak w sytuacji, gdzie człowiek przyjmuje więcej niż jest mu potrzebne? Oczywiście zaczyna tyć. Może oczywiście tego uniknąć poprzez zmniejszenie kalorii lub spalanie zjadanej nadwyżki – w zależności co wybierze, wybierze słusznie.

Co jednak w sytuacji, gdy dostarczamy organizmowi mniej kalorii – np. 2000 kalorii? Stwarzamy tym niedobór energetyczny, który zmusi organizm do kompensacji. Sięgnie wówczas do zmagazynowanych tłuszczów, dlatego też można zauważyć proces odchudzania – taka osoba zaczyna po prostu chudnąć.