Odchudzanie – jak sobie z tym radzić?

Kiedy zabraknie jedzenia, może okazać się, że „wesoła grubaska” kryła w sobie straszną jędzę, a „twardy facet” rozkleja się z byle powodu. Marnie była jowialna, kompetenta i z powodzeniem traciła wagę, kiedy zetknęłam się z uprawianą przez nią taktyką zaprzeczania. „Przecież dopiero co zrzuciłam 50 kilogramów. Dlaczegóż miałabym potrzebować pomocy?” Marnie była szczerze zaskoczona, kiedy zaproponowałam jej leczenie.

Ważyła ponad 250 kilogramów. Miała kłopoty z oddychaniem. Jej klatka piersiowa była taka ciężka, że płuca nie mogły się rozszerzać, cierpiała więc na częste zawroty głowy z powodu braku tlenu. Przyszła na wykład, który wygłaszałam z okazji otwarcia nowego klubu. Po wykładzie podeszła do mnie i zapytała, czy nie znalazłaby się dla niej praca, dodając, że jest wyśmienitą sekretarką.

Uśmiechnęłam się, wzięłam od niej numer telefonu i obieca-łam zadzwonić w następnym tygodniu. Wydawało mi się, że obie doskonale rozumiemy, że prosi mnie o pomoc, a nie o pracę. Byłam więc naprawdę zaskoczona, kiedy przy następnym spotkaniu znowu wspomniała o swoich zawodowych umiejętnościach. Rozwinęła umiejętność zaprzeczania do tego stopnia, że nie rozumiała, co tak naprawdę dzieje się wokół niej.

W żaden inny sposób nie da się wytłumaczyć faktu, że ważąca ponad 250 kilogramów kobieta nie uważa, aby potrzebowała pomocy. Wprawdzie pragnęła pokonać trapiący ją przez cale życie problem, ale we własnym mniemaniu nie potrzebowała do tego pomocy. Perspektywa zmierzenia się ze wszystkimi aspektami problemu napawała ją przerażeniem. Rzeczywiście udało jej się zrzucić sporo kilogramów i chciała wierzyć, że potrafi sama dać sobie radę. Typowa oznaka taktyki zaprzeczania: „Sama sobie poradzę”.

W czasie późniejszej terapii okazało się, że owe „50 kilogramów”, które jakoby zrzuciła, sama wymyśliła. Ponieważ zważenie jej było niemożliwością, nikt nie wiedział, ile tych kilogramów było. Przyznała też, że zrzucone kilogramy wracają; jej obszerne ubrania robiły się przyciasne. Jeżeli masa ciała jest większa niż podziałka na wadze łazienkowej, to jest w tym element bezpieczeństwa – nie można zarejestrować ruchu kilogramów w górę czy w dół. Można zaprzeczać istnieniu problemu bez żadnych namacalnych dowodów.

Marnie borykała się z otyłością przez całe życie, a skok wagi o 10 czy 15 kilogramów w ciągu 48 godzin był dla niej czymś najzupełniej normalnym. Na pierwszym spotkaniu, w którym uczestniczyła również moja asystentka, zapytałyśmy Marnie, dlaczego przyszła do naszego szpitala. Ta natychmiast zaczęła opowiadać o swoich talentach sekretarki, Udało się jej przekonać moją asystentkę, że świetnie radzi sobie w biurze, ale jej ciało świadczyło, że gorzej radzi sobie ze sobą. Delikatnie zeszłyśmy więc z tematów biurowych na problem bólu Przyznaj, że jest to trudne 111 psychicznego.

Moja asystentka, lecząca się z zaburzeń łaknienia, opowiedziała, jak zrzuciła ponad 40 kilogramów i jak udaje się jej trzy-mać wagę. Wspominała także, jak usiłowała błyskotliwą pracą przysłonić nadmiar tłuszczu. System obronny Marnie odtajał podczas tych opowieści, aż wreszcie zupełnie się otworzyła. Przyznała, że szukając u nas pracy, miała cichą nadzieję na uzyskanie pomocy.

Później uświadomiła sobie, że w istocie chciała załatwić sobie terapię przy okazji pracy u nas, zamiast szczerze i otwarcie przyznać się do własnej bezradności i rozpaczy. Pomoc innym miała być fundamentem taktyki zaprzeczania. Jednak leczenie nie może nastąpić przez osmozę.

W wypadku uzależnień niezbędne jest uświadomienie sobie swojej taktyki obronnej i przyznanie się do tego, że się potrzebuje pomocy. Może to być pomoc ze strony ludzi zawodowo zajmujących się leczeniem zaburzeń jedzenia, ale może ona pochodzić również od członków rodziny albo nowych przyjaciół z klubu Anonimowych Jedzenioholików. Aby wyzdrowieć, trzeba odsłonić swoje rany i poprosić o pomoc. Dopiero wtedy działania innych ludzi mogą przynieść rezultaty.