Zrzuć wagę – świadomość, kluczem do sukcesu

Świadomość odgrywa także kluczową rolę w leczeniu jedzenioholików. Musicie zrozumieć, że jesteście inni i jedzenie stanowi dla was wyzwanie. Każdy normalny, neurotyczny Amerykanin przestrzega diety – od poniedziałku do piątku i co drugi weekend, prawda? Z wami jest inaczej. Wy macie obsesję na punkcie jedzenia. Ono dominuje i rządzi waszym życiem.

Obsesja przybrała stan chroniczny. Nadszedł moment, aby powiedzieć sobie otwarcie, że nie możecie już dłużej niezobowiązująco zabawiać się jedzeniem.

Oczywiście, nie przestaniecie jeść całkowicie; jednak wasz obsesyjny związek z żywnością musi się skończyć. Niełatwo przyznać się do choroby. To będzie najtrudniejsza rzecz w waszym życiu.

Będziecie musieli przyznawać się do tego raz za razem. Bez wątpienia czuliście to już przedtem, choćby tylko przez krótką chwilę. Wygodniej jednak było zapomnieć, jak bardzo jest źle. Dążenie do trwałego wyleczenia wymaga zrozumienia powagi choroby.

Nie będzie to łatwe ani dla was, ani dla tych, którzy was kochają. Szczególnie trudno jest wtedy, gdy zabraknie pociechy, jaką przynosił brak umiaru w jedzeniu. Przyznajcie się teraz, że dotychczas byliście we władzy jedzenia. Wszystkie wasze wysiłki skończenia z tym doprowadziły was do położenia, w którym się teraz znajdujecie.