Dlaczego nie sięgać po odżywki?

Pierwszym argumentem, dlaczego nie powinniśmy sięgać po odżywki jest fakt, że to samo można zjeść te same wartości odżywcze w odpowiednio zbilansowanej i zrównoważonej diecie. A co odróżnia dobrą dietę od odżywek fakt, że dieta jest na całe życie a odżywki bierzemy przez pewien okres, co daje dam – chwilową moc, powiększa naszą masę czy też może powoduje lepsze spalanie tkanki tłuszczowej. Może ktoś powiedzieć ” no dobrze, ale co z tego jak ja mam tyle kasy, żeby brać tą odżywkę, ten suplement przez całe życie – faktycznie niektórych na to stać, ale odżywki mają to do siebie, że jednak muszę to powiedzieć I dzięki autopsji niszczą żołądek…. smutna, ale prawdziwa prawda.

Zwykle, kiedy ktoś zaczyna brać jakąś odżywkę np. Gainera przez pierwsze dwa dni ma biegunkę albo nudności – co wiąże się w prostej linii z dużą syntetycznością danego produktu.

Owszem żołądek z czasem się przyzwyczaja, ale co nie znaczy, że takie duże nagromadzenie węglowodanów, białka sprzyja mu, a wręcz powiedział bym, że szkodzi, bo ten organ pracuje wtedy pełną parą trawiąc coś, co z naturalnymi produktami nie ma nic wspólnego. Zaletą dla odżywek może być fakt, że dostarczają one w dużej mierze tych wartości odżywczych, które są organizmowi potrzebne. Jednak należy sobie zadać pytanie czy to, co pisze na etykiecie rzeczywiście jest prawdą….

Część odżywek, po przeprowadzeniu badań ,wykazano dużą różnicę pomiędzy tym, co na etykiecie a w rzeczywistości. Większość odżywek produkowanych jest w Stanach, Niemczech i innych krajach. Co do odżywek ze stanów to mogę powiedzieć tyle, że zawierają dużo chemii i podejrzewam pakowane są hormonami. Wystarczy spojrzeć na Amerykę, w której kult szczupłego ciała kontrastuje w sposób wyraźny z masą ludzi otyłych.

A skąd w tych odżywkach wszelakiej maści hormony – nie łudźcie się jednak, że chodzi o hormon wzrostu – mowa o hormonach powodujących tycie u zwierząt? Nawet, jeśli nie jest to zamierzone działanie producentów to karmione hormonami a na pewno obficie krowy dają silne mleko, z którego robi się tak popularną serwatkę + masa chemii, aby się nie psuło przez 5 lat…. Podobnie w produktach z innych krajów włączając Polskę – wystarczy spojrzeć na daty ważności – nic naturalnego bez dużej ilości chemii nie wytrzyma więcej niż 1 rok. Poza tym wartość biologiczna takiego białka jest słaba… Cóż z tego, że zjesz takiej odżywki 50 g z tego 40 g białka 10 węgli jak wchłonięte przez organizm zostanie może tylko 20 g białka….