Odżywki

Odżywki dla sportowców są dość kontrowersyjną sprawą a to zarazem silnego lobby stojącego za produkcją tychże produktów. Dlaczego tak negatywnej opinii nie przeczytasz nigdzie w gazetach itp. Większość(prawie wszystkie) czasopism kulturystycznych, stron internetowych itp. nic złego nie może napisać odżywkach gdyż albo się utrzymuje z ich reklam, albo jednocześnie je sprzedaje. Żaden sprzedawca nie będzie pisał, że jego towar jest zły. W sklepie z odżywkami też ciężko o jakąś bezstronną opinię o suplementach – wiadomo, dlaczego.

Dlatego też nie możemy brać wszystkiego, co gazety kulturystyczne, strony internetowe itp. o tematyce siłowni wypisują na temat odżywek. Ich zdanie nie jest obiektywne. W ogóle w brak w Polsce w branży kulturystycznej bezstronności na temat suplementów. Silne lobby firm kulturystycznych dba, aby o ich produktach nikt źle nie pisał. Taka sama sytuacja ma miejsce w branży farmaceutycznej.

Wystarczy kupić sobie jakikolwiek antybiotyk i przeczytać jego działania niepożądane. Nie chodzi mi o skuteczność leków, lecz o bezstronną opinię o nich – czy więcej szkodzą czy pomagają. Tak samo jest z odżywkami dla sportowców brak w branży realnej bezstronnej opinii na ten temat. Jest kilkanaście opinii obiegowych – ze pomagają budować masę, spalać tłuszcz itp., ale brakuje opinii czy faktycznie ich działanie jest trwałe i dobre dla zdrowia.

Podobna sytuacja ma odbicie w innych branżach – mleczarskiej – gdzie dość popularna jest ostatnio reklama „pij mleko będziesz wielki’, ale specjalnie się nie mówi o tym, że w mleku występuje laktoza, która specjalnie nie służy organizmowi dorosłego człowieka, dla dziecka oczywiście mleko jest wskazane BARDZO !!!

Mleko zawiera wiele cennych składników odżywczych i z tym nie ma, co dyskutować. Jednak, co z tego, skoro organizm mężczyzny nie jest w stanie tego przyswoić. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest laktaza, enzym, który powoduje rozkład cukru mlecznego (laktozy) do postaci mniej złożonej. Jest to proces niezbędny, by została przyswojona przez organizm. Gdy jest niewiele enzymu lub, gdy nie ma go wcale, nie wchłoniętą laktozę w jelicie grubym rozkładają bakterie.

Kończy się to najczęściej nieprzyjemnymi dolegliwościami: wzdęciem, bólem brzucha, gazami lub biegunką. U większości mężczyzny >15 roku życia aktywność laktazy jest prawie o 90% mniejsza niż okres. kiedy jak byliśmy w wieku 7 lat i ganialiśmy po podwórku bawiąc się w berka. Znacznie lepsze od picia mleka jest spożywanie jogurtów i innych przetworów mlecznych. , ale, po co to pisze..??

Nie przecież dla faktu, żeby pochwalić się wiedzą, ale dlatego, że należy bardzo uważać na wszelakie opinie wygłaszane przez niezawodne źródła takie jak TV czy inne media, choć muszę przyznać, że mleko jest dobre – przynajmniej dla mnie, na nadkwaśność i zgagę. Tak też się ma sprawa wszelakich odżywek dla sportowców i środków odchudzających. A przede wszystkim, dlatego, że często do odżywek dodaje się mleka. Choćby mleko sproszkowane – ono także zawiera dużo laktozy. A muszę powiedzieć, że większość odżywek białkowych opiera się na właśnie białku pochodzenia od mleka.