Zdrowie ukryte w filiżance herbaty

Zdrowotne właściwości herbaty są znane nie od dziś. Filiżanka naparu może ukoić nerwy, wyciszyć lub wręcz przeciwnie – pobudzić do działania. W ostatnich latach naukowcy odkryli jednak, że herbata ma również inne właściwości, w tym może pomóc nam zadbać o zęby.

Medycy z Uniwersytetu Stanowego Illinois, którzy skupili się na poznaniu właściwości czarnej herbaty, odkryli, że szklanka dziennie takiego naparu może pomóc zadbać o uzębienie. Jak to możliwe? Przeprowadzone badania potwierdziły, że herbaciany napój jest nie tylko cennym źródłem fluoru, czyli substancji wzmacniającej szkliwo. Regularne picie naparu w ciągu dnia pozwala zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej i tym samym zadbać o zęby. Jest to możliwe, gdyż zawarte w herbacie substancje hamują tempo rozwoju próchnicy. Warto jednak pamiętać, że taki efekt można uzyskać tylko wówczas, gdy sięga się po herbatę bez dodatku cukru – węglowodany niestety przynoszą efekt odwrotny, gdyż stanowią idealną pożywkę dla bakterii.

Kreatywni dzięki herbacie

O ile czarna herbata pozwala zadbać o ciało (między innymi zęby), to zielona uchodzi za napar idealny dla umysłu. Naukowcy, za pomocą eksperymentu, jednoznacznie wykazali, że napar z tych szlachetnych liści przyśpiesza procesy myślowe, gdyż wpływa na tak zwaną pamięć roboczą mózgu. Co więcej, takie wyniki mogą sprawić, że herbata zielona będzie użyteczna przy leczeniu wybranych schorzeń neuropsychiatrycznych. Ale i to nie wszystkie zalety tego rodzaju napoju. Trzeba też pamiętać, że zielona herbata to cenne źródło antyoksydantów, które nie tylko przedłużają młodość, ale również pozwalają we właściwy sposób zadbać między innymi o serce.

Zrzucić zbędny balast

Herbata ta, a dokładniej czerwona, może też pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Dzieje się tak dlatego, że jest ona bogata w garbniki, które odpowiedzialne są za regulowanie pracy żołądka. W efekcie przyjmowane w pokarmie tłuszcze mają zdecydowanie prostszą budowę i organizm może szybciej się z nimi uporać. Mowa tu o tym, że są one przetwarzane niemal natychmiast na energię. Regularne picie czerwonej herbaty pomaga zatem nie tylko utrzymać prawidłową masę ciała, ale również sprawia, że smakosz ma znacznie więcej energii do działania.

Piękna cera i włosy

Okazuje się, że poza wymienionymi właściwościami naparu zużyte torebki po herbacie ekspresowej można wykorzystać także do zadbania o cerę czy włosy. Nie brakuje też osób, które uważają, że liście herbaty świetnie łagodzą opuchliznę i zaczerwienienia skóry po ukąszeniu przez owada. Więcej o herbacie i takich jej właściwościach przeczytać można między innymi w profesjonalnych czasopismach, na łamach których publikowane są najświeższe wyniki badań naukowych. Niezależnie jednak od zdrowotnych cech naparu z liści herbaty trzeba pamiętać, że nic tak nie pobudza z rana jak właśnie jego aromatyczna filiżanka.