Twój Tryb życia…Twój suplement na odchudzanie

Nadwaga, czy też kolejny stopień wg skali BMI jakim jest otyłość to nadmierna masa ciała, która przekracza optymalne wartości wyliczane indywidualnie dla każdego z nas. Taki stan utrudnia życie, normalne funkcjonowanie, a w efekcie często prowadzi do chorób.  Problem nadwagi oraz otyłości jest bardzo złożony i niejednokrotnie trudno stwierdzić jakie są jego przyczyny. Najczęściej wskazuje się na zaburzoną równowagę pomiędzy energią dostarczaną z zewnątrz wraz z pokarmem, a jej zużytkowaniem przez nasz organizm. Objadanie się, posiłki wysokokaloryczne, a także siedzący tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna i słaba przemiana materii mogą w konsekwencji doprowadzić do znacznego wzrostu masy ciała.

            Najważniejszym etapem w walce z kilogramami jest zmiana trybu życia oraz złych nawyków żywieniowych. Jednak często zdarza się też tak, że sama dieta nie wystarcza. Warto zastanowić się wówczas nad suplementami wspomagającymi odchudzanie i dobrać je właściwie do naszego trybu życia.

            Suplementy wspomagające odchudzanie możemy podzielić na kilka grup, ze względu na ich mechanizm działania. Największe polskie sklepy z produktami wspomagającymi odchudzanie np. http://mmo.pl posiadają własne podziały i mierniki skuteczności. Te najbardziej znane to min:

  1. Zmniejszające łaknienie i uczucie głodu – efekt polega na poposiłkowym uczuciu sytości, dzięki czemu nie sięgamy po wysokokaloryczne przekąski, nie mamy też ochoty na kolejną dokładkę. Takie działanie jest korzystne szczególnie dla osób, które mają możliwość ciągłego podjadania między posiłkami ze względu np. na pracę w domu i zmienny plan dnia.
  2. Preparaty dające uczucie sytości – pęczniejące – opierają się głównie na błonniku, który pod wpływem wody pęcznieje w żołądku, rozpycha jego ściany, a tym samym daje poczucie sytości. Takie działanie pobudza perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom, jednak jego nadmiar może powodować także wzdęcia, ból brzucha, a nawet biegunkę. Preparaty z użyciem błonnika polecane są szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia i nie prowadzących regularnej aktywności fizycznej.
  3. Preparaty zmniejszające wchłanianie tłuszczów i cukrów – są to preparaty dedykowane zwłaszcza dla osób z wysokim BMI mających problem z ograniczeniem potraw wysokotłuszczowych oraz słodyczy, makaronów, pieczywa i ziemniaków. Są one oparte głownie na obecności chromu, chityny i fasolaminy – substancji obniżających wchłanianie węglowodanów i tłuszczów, a przez to pomagających w efektywnym odchudzaniu. Polecane dla osób o siedzącym trybie życia.
  4. Preparaty przyspieszające spalanie tłuszczu i wzmagające procesy termogenezy – stosowanie tak skomponowanych suplementów w połączeniu ze zwiększoną aktywnością fizyczną skutecznie redukują tkankę tłuszczową i w szerokim zakresie przeciwdziałają efektowi jo-jo.
  5. Preparaty regulujące przemianę materii – zalicza się tu najczęściej ekstrakty z zielonej i czerwonej herbaty. Stosowane są one zazwyczaj wspomagająco przy dużej aktywności fizycznej i aktywnym trybie życia.

Dostępność suplementów wspomagających odchudzanie i ich bardzo szeroka gama sprawiają, że niejednokrotnie ciężko jest nam wybrać konkretny produkt. Warto w takich sytuacjach skorzystać z porady fachowca – dietetyka, bądź farmaceuty tak, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów i nie eksperymentować na własnym organizmie.