Nadwaga w Polsce.

Nieprawidłowe odżywianie się może mieć poważne konsekwencje. Niedobór witamin i składników odżywczych to jeden z poważniejszych problemów, jednak szczególnie niepokojący jest nadmiar cukrów i tłuszczu w diecie coraz większej grupy Polaków. Niestety, zamiłowanie do hamburgerów i słodyczy to najkrótsza droga do nadwagi.

Nadwaga nie bez powodu stała się jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Brak ruchu, siedzący tryb życia i źle dobrana dieta to jej główne przyczyny. Coraz większa liczba ludzi pracuje w biurach, spędzając długie godziny za biurkiem. Najpopularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu jest natomiast oglądanie telewizji. Brak ruchu połączony z niewłaściwą dietą i złymi nawykami żywieniowymi to już prawdziwa plaga. Jak wynika z danych statystycznych już około 50% Polaków boryka się z takimi problemami, jak nadwaga i otyłość.

A jak wygląda odżywianie współczesnego Polaka? Niestety, już od najmłodszych lat zdrowie i sprawność fizyczna przegrywają z chipsami, batonikami zjadanymi na drugie śniadanie i słodkimi, gazowanymi napojami. Później wcale nie jest lepiej. Praca zawodowa i nadmiar obowiązków sprawiają, że wiele osób je nieregularnie i w pośpiechu, w międzyczasie hamując uczucie głodu różnymi przekąskami. A cierpi na tym zdrowie.

Beach Man

Lekarze i dietetycy biją na alarm i zachęcają do zmiany stylu życia, a przede wszystkim odżywiania się. Jakie rady padają z ich ust najczęściej? To przede wszystkim ograniczenie w diecie tych produktów, które są źródłem pustych kalorii i zastąpienie ich produktami o wysokiej wartości odżywczej oraz uwzględnienie w diecie większej ilości warzyw i owoców. Zalecają również korzystanie z ruchu na świeżym powietrzu oraz stosowanie suplementów diety wspomagających przemianę materii i dostarczających niezbędnych witamin i minerałów.