Kilka słów o anoreksji.

Dla jednych jest ona chorobą psychiczną, dla innych – zaburzeniem odżywiania. Wielu za główną jej przyczynę uważa kult piękna i szczupłości oraz związaną z tym obsesję dziewcząt na punkcie swego wyglądu. Przyczyn anoreksji jest wiele, zaś sama choroba może skończyć się tragicznie. Czym jest anoreksja?

Anoreksja (inaczej jadłowstręt psychiczny) to problem, który najczęściej dotyka dziewczęta oraz młode kobiety, które zaczynają dbać o swą linię. Często są to osoby o dość niskim poczuciu własnej wartości, z licznymi kompleksami i – co zdarza się dość często – poważnymi problemami emocjonalnymi. Często anoreksja dopada również tych, którzy są zbyt ambitni i za wszelką cenę chcą spełniać coraz wyższe wymagania stawiane im przez współczesny świat. Odchudzanie w przypadku takich osób może przybrać formę obsesji, zaś utrata kolejnych kilogramów – głównym celem w życiu. Największy problem związany z anoreksją to paniczny strach przed przybraniem na wadze, w wyniku czego osoba chora unika jedzenia.

Anorexia

Drugim ważnym problemem związanym z anoreksją jest przekonanie chorej osoby, że w dalszym ciągu jest gruba. Nawet wtedy, gdy masa ciała spada do 40 kilogramów, a kości stają się doskonale widoczne pod cienką warstwą skóry. Wychudzony organizm, pozbawiony składników odżywczych, witamin i minerałów staje się dodatkowo bardziej podatny na choroby i infekcje. Zdrowie nie jest zresztą dla anorektyków ważne, najważniejsze jest odchudzanie.

Osoba cierpiąca na anoreksję potrzebuje fachowej pomocy, ale przede wszystkim wsparcia ze strony najbliższych. To oni muszą zadbać o to, by osoba cierpiąca na tę dolegliwość lepiej zadbała o odżywianie i nie doprowadziła organizmu do skrajnego wyczerpania. Z pomocą anorektykom przychodzą również suplementy diety, których producenci uwzględnili szczególne wymagania osób zniszczonych przez obsesyjne odchudzanie.

Jeden komentarz